rekonstrukce bytu Teplice

UL*KRAS stavební společnost Teplice

Jak jednoduchá je výměna dveří za posuvné

Jednoduchá výměna dveří za posuvné - řešení obytného prostoru

Posuvné dveře do stavebního pouzdra nabízí nejen dokonalý design, ale především praktickou úsporu místa, což je problém, který řeší mnoho lidí. Ano máme na mysli ty dveře, které neotevíráte „k sobě“ nebo „od sebe“, ale posunem ke straně zajedou do zabudovaného pouzdra ve zdi a v bytě nezabírají téměř žádné místo. Výměna není tak složitá, jak se může na první pohled zdát.

Popíšeme si možnosti, jaké výrobce nabízí a nastíníme si průběh stavebních úprav, které nás čekají.

Výrobce nabízí 4 základní varianty řešení, všechny je možné použít do zdi, do sádrokartonu i do panelu. Ve všech případech je možné použít dřevěné i celoskleněné dveře. Například pouzdro JAP je kompatibilní s převážnou většinou výrobců dveří, můžeme si uvést např. SAPELI a další:

STANDARD KOMFORT UNIBOX PARALELL
Nejpoužívanější varianta posuvných jednokřídlých dveří. Často používaná varianta pro dvoukřídlé dveře. Dveře se zasouvají do obou stran. Řešení pro dvě sousedící místnosti. Uprostřed je zabudováno jedno pouzdro, do kterého se zasouvají dvoje dveře. Řešení pro dvoukřídlé dveře, ale v tomto případě se zasouvají obě křídla do jednoho pouzdra umístěného vlevo, nebo vpravo.

Co nás čeká při instalaci dveřního pouzdra?

Pokud právě budujeme novostavbu, je to jednoduché, s instalací pouzdra se počítá od samého začátku a projekt je podle toho koncipován.

Pokud chceme rekonstruovat stávající prostor, nabízí se nám několik variant a těmi se budeme zabývat.

1/ do sádrokartonu - příčka není nosná

Vyřízneme, či odstraníme stávající sádrokarton, instalujeme podle návodu dveřní pouzdro a opět zakryjeme sádrokartonem, stavební otvor opatříme obložkovou zárubní.

2/ do zdi, panelu - příčka není nosná

Pokud máme vyzděnou příčku či panel, je nejprve potřeba metodou řezání odstranit starou zárubeň a rozšířit stávající dveřní otvor tak, aby bylo možné namísto zdi umístit dveřní pouzdro. Řezání se provádí speciálním řezným kotoučem dvěma způsoby. Suchou, nebo mokrou cestou. Řezání chlazené vodou je možná rychlejší a bezprašné, ale je nutné zabezpečit přívod vody a přípojku elektřiny na 380V. Voda se musí z podlahy odsávat, jinak hrozí nebezpečí protečení do spodních prostor. Jde o metodu „špinavější“, neboť voda stříká do všech stran. Řezání chlazené vzduchem lze použít všude, vzniklý prach je speciálním mechanismem odsáván, tak, aby ho v místnosti zůstalo co nejméně. Oproti mokrému řezání je trochu pomalejší a prašnější. Do připraveného otvoru osadíme pouzdro, zakryjeme sádrokartonem, stavební otvor opatříme obložkovou zárubní.

3/ do zdi, panelu - v nosné konstrukci

Toto řešení je poměrně finančně nákladné. Tento zásah vždy musí provádět odborná firma na základě statického posudku. Pokud jde o dům s více obytnými jednotkami, vždy žádejte o stavební povolení místně příslušný stavební úřad. Jde o řízení ne vždy jednoduché, ale skutečně nutné a neexistuje zde žádná výjimka. Dveřní pouzdro není nosné, proto musíme otvor staticky zajistit podle navrhu statického posudku.

4/ další řešení, které je vhodné pro nosnou zeď i nenosnou příčku

Stavební pouzdro

Stavební pouzdro se přiloží ke stávající zdi a zakryje sádrokartonovou konstrukcí. Celý stavební otvor se obloží obložkovou zárubní. Jedinou (ne)výhodou tohoto řešení je, že zabere 13 cm z prostoru. Jde však o nejjednodušší variantu. Tento způsob je možné vidět na obrázku, kde byl prostor potřebný pro umístění pouzdra vhodným způsobem využit na polici pro dekoraci, instalaci televize a zakrytí všech přívodních kabelů. Polička u stropu není nutná, pokud by byl sádrokarton až ke stropu, nepoznali byste, že je zeď o 13 cm širší, protože stavební otvor zakrývá obložková zárubeň.

5/ a je tu ještě jedno řešení

Pokud se přeci jen nechcete pouštět do rozsáhlého bourání, můžete dveře instalovat na zeď či strop pomocí posuvného systému bez pouzdra. Dveře se pak pohybují po stěně. Neušetříte sice tolik potřebného místa, ale i toto efektní řešení zcela jistě nalezne své příznivce. Jak je patrné z obrázků, je možné použít dveře dřevěné, i celoskleněné.

Existují různé typy zavěšení. Posuvný mechanismus může být odkrytý, či opatřený krycí lištou. Dveře lze zavěsit jak na strop, tak na stěnu. V tom případě jen odstraníme starou zárubeň, stavební otvor začistíme a připevníme posuvný mechanismus, který umožňuje pohyb dveří po zdi. Tento systém lze kombinovat s pevnou dělící skleněnou stěnou, jak je vidět na přiloženém obrázku. Vybíráme z různých dekorů skla od čirého přes mléčné sklo až po tzv. grafosklo, které je opatřené grafickým vzorem. Grafosklo je možné použít jak na pevnou dělící příčku, tak na dveře. Vhodný je také jako obklad stěn, například jako kompozice do obývací stěny. Můžete tak použít stejný grafický motiv na dveře, dělící příčku a obklad stěny. Ukázkou je přiložený obrázek, kde byl použitý grafický prvek na dveře a v negativu jako obklad stěny u kuchyňské linky.

Co je grafosklo a jaké je jeho další využití, o tom bude náš další příspěvek, proto pravidelně sledujte naši rubriku.

Dne 14.3.2014